W jaki sposób wnętrza mogą Cię zmotywować – 5 praktycznych porad!
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Architeka Pracownia Projektowa nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Architeka Pracownia Projektowa

2

W jaki sposób wnętrza mogą Cię zmotywować – 5 praktycznych porad!

Autor: Ewa Kielek, publikacja: 2020-01-27

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ mają na nas wnętrza, w których na co dzień przebywamy. W tym artykule poznasz pięć istotnych elementów, które oddziałują na Twoje samopoczucie i emocje. Świadomość mocy oddziaływania otoczenia to klucz do stworzenia wymarzonego miejsca. Dobrze zaprojektowany dom nie tylko stanie się bezpieczną oazą odpoczynku, ale również świetnym motywatorem do działania.

Zdjęcie nr 1

W jaki sposób forma, skala i proporcja wpływają na Twoje emocje

Skala i proporcja tworzą ze sobą logiczną całość. Są ściśle związane z wielkością i kształtem zarówno w architekturze, jak i we wnętrzach. Dobrze dobrana proporcja odpowiada skali człowieka. O proporcji mówimy, mając na myśli relację między obiektami a przestrzenią. Dobierając meble, zacznijmy od dokładnej analizy naszej przestrzeni. Zwróćmy uwagę na dopasowanie nie tylko pod względem stylu czy spójności kolorystycznej. Koncentrujmy się na dobrych proporcjach, ponieważ bardzo łatwo możemy przytłoczyć wnętrze, wybierając za duże bądź zbyt masywne meble i dodatki. Odpowiednia skala jest niezwykle istotna. To samo tyczy się proporcji związanych z kolorystyką. Zasada kontrolowanego umiaru sprawdzi się najlepiej.

Poniżej znajdziesz przykłady dwóch przestrzeni. Pierwsza - urządzona bez zachowania proporcji i skali, druga z zachowaniem tych zasad. Mimo że wielkość pomieszczenia i kolorystyka są w miarę podobne, w tej pierwszej możemy poczuć się przytłoczeni mnogością wzorów i faktur. Oświetlenie jest również nieproporcjonalne do wnętrza. Inaczej ma się to w przypadku zdjęcia po prawej stronie, gdzie obowiązuje zasada proporcji i skali, która jest niezwykle istotna. To samo tyczy się proporcji związanych z kolorystyką. Zasada kontrolowanego umiaru sprawdzi się najlepiej.

Zdjęcie nr 2

Tutaj przykład architektury jednorodzinnej, gdzie zasada tzw. złotej proporcji została absolutnie zaburzona. Wysokość dachu w stosunku do całej bryły budynku ma ogromne znaczenie. Całość powinna stanowi spójną całość o klasycznych kształtach, które z czasem nie zaczną nas irytować, wzbudzając tym samym negatywne emocje. Przy wyborze architekta zwracajcie uwagę na to, czy potrafi on posługiwać się relacjami w przestrzeni. To właśnie te relacje mają realny wpływ na to, w jaki sposób postrzegamy nasz dom i jakie emocje wywołuje jego wygląd.

Zdjęcie nr 3

Wnętrze funkcjonalne i ergonomiczne

Punkt niesamowicie ważny, bo tylko poznanie prawdziwych potrzeb inwestora i ich umiejętna adaptacja pozwolą najtrafniej urządzić życiową przestrzeń. Jeżeli zdecydujemy się na gotowe, dostępne w Internecie projekty, zamkniemy sobie drogę do stworzenia miejsca, które będzie dostosowane do naszych oczekiwań. Nie ma czegoś takiego jak projekt uniwersalny. Oczywiście istnieją odpowiednie normy, którymi posługują się architekci, jednak każdy z nas ma inne potrzeby. Dobry architekt pomoże nam nie tylko stworzyć miejsce atrakcyjne wizualnie, ale również takie, w którym będziemy czuć się dobrze i z którego będziemy mogli bez problemu korzystać. Umiejętność słuchania i wyciąganie odpowiednich wniosków jest w tym przypadku absolutnie niezbędna. Dom powinien być przestrzenią, w której czujemy się dobrze i która nam służy. Taki dom stworzymy dzięki zastosowaniu teorii psychologii architektury.

Zdjęcie nr 4

Barwa i struktura powierzchni mają wpływ na Twoje emocje!

Kolor i odpowiednia faktura to również czynniki wpływające na nasze samopoczucie we wnętrzu. Najprościej rzecz ujmując: jeśli kompletnie nie znasz się na zastosowaniu kolorów, wybierz paletę neutralną. Dobry architekt będzie dokładnie wiedział, jak działać w tym przypadku. Natomiast jeśli zamierzasz dekorować wnętrze sam, tutaj znajdziesz szereg przydatnych wskazówek. Jeżeli zaś chodzi o tkaniny i faktury, staraj się również i w tym przypadku wybierać te najbardziej zbliżone do naturalnych. Zdecydowanie unikaj połyskliwych, śliskich materiałów, które ochładzają wnętrze. Wyjątkiem od tej zasady jest projekt np. gabinetu zabiegowego, gdzie chcesz uzyskać efekt sterylności. Mała podpowiedź: wszelkie połączenia, które możesz spotkać w środowisku naturalnym (np. w lesie, na łące) to połączenia neutralne – tzw. kolory ziemi. Ważne natomiast są odcienie, odpowiednie proporcje i odczucia w dotyku. To wszystko tworzy tzw. idealną bazę, którą bez problemu wypełnimy dodatkami.

Zdjęcie nr 5

Nie zapomnij o dobrym oświetleniu

Każde pomieszczenie w domu wymaga odpowiedniego oświetlenia. Rodzaj światła ma ogromny wpływ na nasze emocje. Jego barwa i natężenie w odpowiednich porach dnia są kluczowe dla regulacji okołodobowego rytmu życia. Światło może stymulować, pobudzać do działania bądź działać na nas wyciszająco i uspokajać w porze odpoczynku. Źle dobrane potrafi zaburzać jakość naszego snu, wpływać na obniżenie nastroju czy dekoncentrować podczas nauki i pracy. Dokładniej o roli światła w naszym codziennym funkcjonowaniu przeczytacie w pozostałych artykułach związanych z psychologią przestrzeni.

Zdjęcie nr 6

Symbole i skojarzenia

Temat skojarzeń jest kwestią bardzo indywidualną. O tym, co na nas w danym momencie oddziałuje, decyduje wiele elementów: nasze przeżycia, aktualna kondycja psychiczna, a nawet wpływ środowiska, w którym żyjemy. Weźmy jako przykład obraz powieszony w centralnym punkcie, który przedstawia jesienny krajobraz. Dla jednych będzie kojarzył się z ukojeniem i oazą spokoju, dla innych będzie oznaczał smutek i przygnębienie związane z przemijaniem. Zwykle jako dodatki do domu wybieramy symbole i elementy, które mają wartość sentymentalną i kojarzą nam się z przeszłością. Dzieje się tak, ponieważ dużo lepiej czujemy się wśród rzeczy, które już znamy niż w otoczeniu zupełnie nowych. Często też się zdarza, że to, co jest nam bliskie, stanowi równocześnie źródło stresu. Takie przedmioty towarzyszą nam po prostu z przyzwyczajenia. Kluczem do doboru odpowiednich dodatków jest znajomość własnych potrzeb i świadomość tego, jakie elementy, symbole mają na nas pozytywny wpływ. Świadomość własnych emocji i tego, co na nie wpływa, jest niezwykle ważna!

Dobry projekt to projekt spersonalizowany. Bez poznania potrzeb inwestora nie stworzymy wnętrza idealnego. Dlatego w pierwszej fazie projektowania tak ważny jest czas spędzony na wspólnym poszukiwaniu inspiracji i odkrywaniu potrzeb. Jak w domu – tak w życiu. To, co wyniesiemy z domu, przełoży się również na pozostałe dziedziny naszego życia.

Zdjęcie nr 7

Wiesz już, jak ogromną rolę w naszym życiu odgrywa otaczająca nas przestrzeń. Znasz też kilka istotnych elementów, które wpływają na Twoje emocje i samopoczucie. Projektując wymarzony dom, staraj się kierować przede wszystkim swoimi potrzebami. Miej świadomość, że odpowiednie zastosowanie psychologii przestrzeni, może przynieść mnóstwo korzyści.


Opracowała:
Ewa Kielek
Architeka

Architekt wnętrz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 13 190 Architektów Wnętrz najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o architekturze wnętrz